Luni, 25.07.2016, la Centrul de zi Ponorâta din satul Vălenii Lăpuşului, comuna Coroieni au avut loc evaluările finale ale celor 56 de participanţi la cele 4 programe de formare profesională organizate în cadrul proiectului PEL 102: Educaţia, alternativă la sărăcie: proiect finanţat cu sprijinul financiar al Programului RO10 – CORAI, program finanţat de Granturile SEE 2009-2014 şi administrat de Fondul Român de Dezvoltare Socială.

Evenimentele au avut loc după cum urmează:

• Cu începere de la ora 10:00 a avut loc evaluarea finală a celor 14 participanţi la programul de iniţiere Competente sociale si civice:
  • Cu începere de la ora 12:00 a avut loc evaluarea finală a celor 14 participanţi la programul de iniţiere Competente de exprimare culturală:
  • Cu începere de la ora 14:00 a avut loc evaluarea finală a celor 14 participanţi la programul de calificare Lucrător în creşterea animalelor:
  • Cu începere de la ora 16:00 a avut loc evaluarea finală a celor 14 participanţi la programul de calificare Lucrător în cultura plantelor.

56 de persoane de etnie romă au dobândit noi competenţe profesionale şi au obţinut, ca urmare a absolvirii programelor de formare profesională, certificate de calificare recunoscute la nivel naţional şi European, care le vor spori şansa de a obţine un loc de muncă.

Programele de formare profesională au fost organizate de Partenerul 2 – Asociaţia Centrul de Cercetare şi Formare a Universităţii de Nord Baia Mare conform activităţii A5.6. Derularea de activităţi de formare, îndrumare, consiliere vocaţională, dezvoltarea abilităţilor de viaţă, în cadrul proiectului PEL 102 Educaţia, alternativă la sărăcie. Beneficiar: Primăria Comunei Coroieni, proiect implementat în parteneriat cu Asociaţia Profesională Nequvernamentală de Asistentă Socială ASSOC şi Asociaţia Centrul de Cercetare si Formare a Universităţii de Nord Baia Mare.

Comments are closed.